%95 Sahte Kullanıcı ile 200 Milyon Dolar Yatırım Topladı

Genel By Haz 26, 2023 No Comments

20 milyon kullanıcıya ulaştığını açıklayan ve toplam 200 milyon dolar yatırım alan “IRL” adlı sosyal ağ, kullanıcılarının yüzde 95’inin sahte olduğu ortaya çıkınca kapandı.

Evet, durum tam olarak böyle,

Sahte kullanıcıların olan bir şirket ve bu sayede alınan 200 milyon dolar yatırım, 25.06.2023 itibarı ile Türk Lirası karşılığı 5 Milyar 84 Milyon Türk Lirası

200 milyon dolar yatırım toplayan ve 20 milyon kullanıcısı olduğunu söyleyen bir sosyal uygulama, yönetim kurulu, kullanıcıların %95’inin bot olduğunu tespit ettikten sonra kapatılıyor.

Geçen yıl, mesajlaşma uygulaması IRL’nin CEO’su, sürekli olarak, ortak ilgi alanları hakkında sohbet eden ve birlikte gerçek dünya etkinlikleri planlayan aylık 20 milyon aktif kullanıcısı olduğunu söyledi.

Bugün girişimin bir sözcüsü, yönetim kurulu tarafından yapılan bir soruşturmanın bu kullanıcıların %95’inin “otomatik veya botlardan” geldiği sonucuna vardığını söyledi.

Soruşturma sonucunda sözcü, şirketin kurucusu ve CEO’su Abraham Shahi’yi görevi kötüye kullanma iddiasıyla askıya aldıktan iki ay sonra kapanacağını ve sermayenin hissedarlara iade edileceğini söyledi.

Bilgi, daha önce şirketin günlük ve aylık aktif kullanıcılar (DAU, MAU) gibi metriklerde sıralanan kullanıcı sayısıyla ilgili rakamlarını sorguladı.

Türkiye’de de benzer durumlar olabiliyor, yatırımcılar çoğu zaman gerçek verilere bakmadan önlerine konulan sunumlara bakarak ya da tavsiyeler üzerinden yatırım kararları verebiliyor.

Gerçekten yatırım almayı hak eden ya da yatırım aldığından gerçek değerini verebilecek girişimler yerine, manipüle edilen girişimlere yapılan yatırımlar, bu örnekte olduğu gibi hüsranla sonuçlanabiliyor.

Author

No Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir