Türkiye’den Çıkmış En Başarılı Teknoloji Şirketi

Genel By Haz 24, 2023 No Comments

Kim? Evet kim? İçerik tam olarak bu, kim?

Aslında kimler sorumuzun cevabı, Türkiye’de biraz fazla yatırım almış Türk girişimcileri kendilerini Türkiye’den çıkmış en başarılı teknoloji şirketi olarak lanse ediyorlar.

Üstelik en başarılı şirketlerden biri olacağız deseler yine sıkıntı yok, en başarılı teknoloji şirketiyiz ya da en başarılı teknoloji şirketi olacağız diyorlar.

Bakınız, aşağıda bu cümleyi kuran bazı şirketlerin son durumlarını görebilirsiniz;

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi Gittigidiyor : “Türkiye’de süregelen rekabet dinamikleri doğrultusunda aldığı kararla, GittiGidiyor olarak faaliyetlerimizi durdurarak platformumuzu kapatacağımızı üzülerek bildiriyoruz.” açıklaması ile tamamen kapatıldı.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi Getir : “Yerel makamların dayattığı kompleks yasal ortam ve düzenlemeler şirketin başarısını oldukça zorlaştırdı” açıklaması ile Fransa’da iflas başvurusu yaptı.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi İncir : “Darbe girişiminden sonra yatırım alamadığımız için mali yönde sıkıntı çekiyoruz.” açıklaması ile kapandı.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi BiSu : “Son dönemde Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler” açıklaması ile konkordato ilan etti.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi Sinemia : “Türkiye’de ki yeni yasa nedeniyle ve globalde ki rakiplerimizin aldığı yatırımların baskın gelmesi” açıklaması ile kapandı.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi SadeceOn : Haber bile vermeden kepenkleri indirdi.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi Markafoni : “İndirim odaklı hareket etmesi ve daha fazla çeşit sunan e-ticaret sitelerinin hızla büyümesi” açıklaması ile kapandı.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi Bukoli : “Bukoli’yi tüm taraflar için en fazla değer yaratacak şekilde sürdürmemiz mevcut pazar koşullarında maalesef mümkün olmadı.” açıklaması ile kapandı.

Türkiye’nin en başarılı teknoloji şirketi Kliksa : “İstediği yatırımı bulamayan KlikSA, yeniden yapılanarak TeknoSA’nın altında konumlanıyor” açıklaması ile kapandı.

Bu girişimlerin hepsinin ortak yanı, hepsi yatırım aldı,
Hepsi en iyisi olduğunu/olacağını belirtti,
Ve hepsi sürekli girişimcilik hikayelerini paylaştı, akıl verdi.

Türkiye’de girişimcilik ekosisteminde böyle bir algı operasyonu var, bir kaç cümle ile yatırımcı ve müşteri tarafı maipüle edilebiliyor, nedir bu cümleler?

* Yerli ve milli ürünümüz ile piyasaya çıkıyoruz
* Türkiye’den çıkmış en başarılı teknoloji şirketi olacağız
* Unicorn olacağız
* Bayrağımızı globalde dalgalandıracağız
* İthalatı azaltacağız
* Ülkeye döviz akışını hızlandıracağız

Böyle uzayıp giden motivasyon cümlelerini, özellikle yatırım almış Türk girişimcilerinden sıklıkla duyarsınız.

Author

No Comments

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir